İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ
30.05.2015

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ


Günümüzde artık her türlü ürüne internetten ulaşabiliyor ve satın alabiliyoruz, bu çok önemli bir avantaj çünkü etrafımızda alışveriş merkezi olmasına gerek yok, ürünler kapımıza kadar geliyor ve fiyat avantajları yakalayabiliyoruz. Peki bu yöntemi kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar neler?


Öncelikle alışveriş yapacağımız bilgisayarda virüs olmamasına ve online alışveriş yaparken herkese açık güvensiz wi-fi ağlarını kullanmamaya dikkat etmeliyiz.


Almak istediğiniz ürün için güvenilir ve fiyatları makul bir online alışveriş sitesi bulmak çok önemli. Bunun için arama motorlarını kullanmayı veya daha önce arkadaşınızın kullanıp memnun olduğu siteleri tercih edebilirsiniz. Güvenilirlik ilk sırada bunu önemle vurguluyoruz, normal fiyatının çok altında fiyatla ürün satan siteleri iyice araştırın yoksa tatsız durumlarla karşılaşabilirsiniz.


Önce online alışveriş sitesinin iletişim bilgilerini net bir şekilde yazıp yazmadığına bakın, adres ve sabit telefon numarası açık bir şekilde yazıyor mu? Sadece bir cep telefonu numarası varsa bu siteden uzak durun, başınıza tatsız bir olay gelirse ulaşacak kimse bulamayabilirsiniz.


Online alışveriş sitesinin isminin sonunda “.tr “ uzantısı varsa bu web sitesinin yasal bir kuruma (Örneğin Ticaret Odası, Türk Patent Enstitüsü veya Türkiye esnaf ve Sanatkarlar Odası) kayıtlı olduğunu gösterir, güven vericidir.


Sadece ve sadece kapıda ödeme ile mal satan firmalardan uzak durun, online ödeme (kredi kartıyla ödeme) seçeneğinin olup olmadığına bakın, bu, firmanın bankalarla anlaşmalı olduğu anlamına gelir ve bankalar firmayla anlaşmadan önce bir çok güvenlik kontrolü yaparlar ve sitenin güvenlik sertifikalarının da olduğu anlamına gelir.


Online alışveriş sitesinden satın alma işleminde ödeme bilgileriniz alınmadan önce size her şey dahil toplam ücret gösterilmelidir. Aksi takdirde hesapta olmayan ücretlerle karşılaşabilirsiniz.


Ödeme yöntemi seçiminde avantajlı fiyat uygulaması (örneğin havale indirimi olabilir) alacağınız ürüne göre size yüksek tasarruf imkanı veriyorsa bunu kullanabilirsiniz.


İnternet bankacılığına hakimseniz, bankanızın online işlemler merkezinden yalnızca internet alışverişlerinde kullanılmak üzere az limitli bir sanal kart çıkartabilir ve bu sanal kartla işlem yapabilirsiniz.


Ürün kapınıza geldiğinde paketi dışarıdan kontrol edin, pakette yırtılma, hasar veya ıslanma gibi durumlar varsa kabul etmeyin ve geri gönderin. Satış firmaları özen gösterse de bazen kargo firmaları çalışanlarından kaynaklanan sorunlar olabilir.


Size değer veren, iyi e-ticaret sitelerini çevrenizle paylaşarak onların da yararlanmasını sağlayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.